karolina30
czarownica
Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 839
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Police
|
Wysłany: Wto 7:37, 09 Kwi 2013 Temat postu: karty tarota |
|
|
Talia Tarota składa się z 78 kart. Podzielone są one na dwie części:
1) Arkana Mniejsze (Minor Arcana) składające się z 4 "kolorów": buławy (pałki), kielichy (puchary), miecze, pentakle (denary) - każdy po14 kart (As, 2-10, Giermek, Rycerz, Królowa, Król). W ciągu historii kart, z tych pierwotnych kolorów wyewoluowały ogólnie nam znane kolory i karty do gry.
Pentakle =
Karo
Miecze =
Trefle
Kielichy =
Kiery
Buławy =
Piki
2) Arkana Większe (Major Arcana) - tworzą je 22 karty ponumerowane zazwyczaj od 0 do 21
Każda karta nosi swą indywidualną nazwę oraz powiązana jest z odpowiednia literą alfabetu hebrajskiego. Oto jeden z wielu systemów :
Numer
Tytuł
Litera Hebrajska
Znaczenie litery
0
Głupiec
Alef
Wół
1
Mag
Beth
Dom
2
Papieżyca
Gimel
Wielbłąd
3
Cesarzowa
Daleth
Drzwi
4
Cesarz
He
Okno
5
Papież
Waw
Gwóźdź
6
Kochankowie
Zain
Miecz
7
Rydwan
Czeth
Płot
8
Moc
Teth
Wąż
9
Eremita
Jod
Ręka
10
Koło Fortuny
Kaf
Ręka
11
Sprawiedliwość
Lamed
Kij do poganinaia wołów
12
Wisielec
Mem
Woda
13
Śmierć
Nun
Ryba
14
Umiarkowanie
Samekh
Podpora
15
Diabeł
Ain
Oko
16
Wieża
Pe
Usta
17
Gwiazda
Cade
Haczyk na ryby
18
Księżyc
Koph
Tył głowy
19
Słońce
Resz
Twarz
20
Sąd Ostateczny
Szin
Ząb
21
Świat
Tau
Znak/Krzyz Tau
Każdej z 78 kart jest przyporządkowane odpowiednie znaczenie, które bierze się pod uwagę podczas wróżenia. Przykładowe znaczenia wszystkich kart możesz znależć tutaj.
Oczywiście można również skorzystać z różnych podręczników, których na rynku coraz więcej i więcej. Najciekawsze jest to, że poszczególne znaczenia kart często mogą różnić się od siebie - głównie w detalach, ale i one są ważne? Dlaczego zapytacie - przecież karta to karta, no nie? Fakt faktem - ale nie do końca. Jeżeli bierze się pod uwagę tylko jedną talię kart z pewnym zbiorem symboli - to podstawowe znaczenie będzie zawsze i wszędzie takie same. Dobrym przykładem jest tutaj Tarot Marsylski, którego symbolika i znaczenia są najbardziej znane, ze względu na długą historię tej talii.
Jednak obecnie można kupić ponad 400 różnych tali - np. szamańskich, satanistycznych, ezoterycznych, nowoczesnych (technika), New Age, Zen itp. Tutaj spotyka się mnóstwo różnych symboli, które dobrze wsiąść pod uwagę podczas interpretowania danej karty i rozkładu. To jest jeden z czynników powodujących te różnice, choć prawie zawsze podstawowe znaczenie np. Dwójki Kielichów będzie takie samo.
Do każdego z nas każda karta przemawia w inny sposób, często również zupełnie inne skojarzenia przychodzą na myśl, niż te znane z książek. I właśnie to rodzi te różnice, i to jest właśnie najważniejsze w interpretowaniu kart. Nie należy takich myśli odrzucać, lecz dalej rozwijać. Bo to co przychodzi z wewnątrz jest wielokrotnie bardziej wartościowsze niż to co jest z zewnątrz....
W najbliższym czasie przedstawię tutaj metody stworzenia własnej "Książki Tarota" oraz sposoby na bliższe zapoznanie się z symboliką i znaczeniami kart
Która talia jest najlepsza?
Na to pytanie nie da się prosto i jasno odpowiedzieć. Jest to kwestia indywidualnego wyboru. Najlepsza talia to ta, którą się "czuje" i rozumie. Nie zawsze trafi się od razu w talię, która od razu pasuje. Na przykład ja zaczynałem od Tarota Egipskiego nie mając zielonego pojęcia za co się brałem. Talia którą miałem charakteryzowała się tym, że nie pasowała do żadnej książki którą miałem bo Minor Arkana nie były podzielone na kolory i blotki, tylko każdej karcie odpowiadała pewna zilustrowana sytuacja np.: 35 to "Smutek" a 72 to "Oczyszczenie". Kiedy zaczynałem jakoś rozumieć o co w tym wszystkim chodzi, pojawił się Tarot Kabalistyczny. Moja talia oparta ikonograficznie na talii Tarota Marsylskiego dodatkowo opatrzona była licznymi powiązaniami astrologicznymi, numerologicznymi i kabalistycznymi (Drzewo Życia z zaznaczonymi fragmentami odpowiadającymi danej karcie). Lecz i tu znowu zaczęły się schody. Tarot Marsylski po prostu nie przemawia do mnie, a dodatkowo talia składała się z 79 kart. Znaczenia Małych Arkanów ukryte za rysunkami z odpowiednią ilością kielichów czy buław kryły za sobą tajemnicę, którą mogłem jedynie odkryć za pomocą... książki. I to mi nie pasowało.
Więc w ostateczności sięgnąłem po talię stworzoną na początku naszego wieku na bazie filozofii Zakonu Złotego Brzasku (Golden Dawn) - Talię Rider-Wait'a. Przykładowe obrazy kart na tych stronach pochodzą również z tej talii. Pomimo tego, że niby całe znaczenie karty jest przedstawione na rysunku (chodzi mi tu głównie o Małe Arkana), to za tymi rysunkami kryje się wielka głębia wiedzy. No i od pewnego czasu pracuję z tą talią i chwalę ją sobie bardzo. (Wybrałem ją pewno dlatego, że jestem po prostu za głupi, żeby zapamiętać znaczenia poszczególnych kart - tak przynajmniej polegając na wyobraźni i intuicji mogę domyśleć się o co chodzi. Lecz i tak często sięgam do książki po pomoc - a wiem, że jest to bardzo niepożądane, bo nikt nie jest tak dobrym interpretatorem znaczenia kart jak osoba, która wróży)
Jaką talię wybrać? Tą, którą się po prostu "czuje" nawet biorąc ją po raz pierwszy do ręki. Nie ma z góry ustalonych zasad, która talia jest najlepsza. To Ty sam musisz zdecydować i wybrać!!!
Jak i kiedy rozkładać karty?
Pomimo tego co ludzie piszą w różnych książkach, nie ma z góry ustalonych zasad co do dnia, godziny czy okoliczności rozkładania kart. Wróżyć należy wtedy, kiedy ma się wewnętrzną potrzebę i Interpretator czuje się "na siłach" a nie wtedy, kiedy ktoś zmusza nas do wróżby (chyba, że sprawa jest nie cierpiąca zwłoki), czy akurat we wtorki - bo jest to dobry dzień na wróżby. Należy samemu wypracować własne dni czy godziny, które są najlepsze. Miejsce wróżby też praktycznie jest bez znaczenia, jednak ważne jest aby spełniało ono kilka podstawowych warunków (zwłaszcza przy wróżeniu dla drugiej osoby):
miejsce to niejako powinno być odizolowane od świata zewnętrznego (np. hałasu)
należy uczynić wszystko, aby nikt obcy nie przeszkodził w trakcie wróżby (np. wyłączyć telefon, zamknąć drzwi do pokoju na klucz itp.)
w pokoju powinna panować przyjazna atmosfera, tak aby Pytający mógł się rozluźnić i zrelaksować no i sprzyjająca skupieniu się za razem
w trakcie wróżenia często dochodzi do ujawnienia bardzo osobistych spraw, więc obecność osób trzecich jest jak najbardziej nie wskazana
Co do białego obrusu na stole, świec itp - są to tylko elementy dodatkowe. Bez nich można się doskonale obejść, choć świeca(e) moim zdaniem są jak najbardziej korzystnym dodatkiem - oczyszczają powietrze no i zawsze można ukoić myśli skupiając sie na płomieniu. Dlatego prawie zawsze jak rozkładam karty zapalam świecę. Jednak świeca nie powinna być jedynym źródłem światła w pokoju. Bo jak przy tak nikłym swietle można dostrzec szczegóły wyrysowane na kartach, które to często są najważniejszym elementem całej interpretacji. Nie ma jak lampka na stole. No i nie zawsze trzeba siedzieć sztywno za stołem - często znacznie łatwiej jest się zrelaksować i skupić na kartach siedząc na łóżku czy czystej podłodze. Po prostu stosuj to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze i najlepsze.
Tasowanie - kolejny problem. Jak tasować. Ano tak jak się chce. Po pewnym czasie wypracujesz swą własną najlepszą dla ciebie metodę. Jeżeli w interpretacji rezygnujesz z używania odwróconych kart to możesz zastosować dwie metody: a) albo tasujesz karty tak, aby żadna nie "odwróciła się" lub b) wszystkie karty, które do góry nogami odwracasz i interpretujesz w normalnej pozycji. Musisz sam zdecydować. (O problemie odwróconych kart napiszę coś więcej w krótce) Tasować może tylko Interpretujący, dając karty tylko do przełożenia Pytającemu, lub sam Pytający.
Nie wiem czy ma to jakiś sens, ale tak dla przykładu podam najczęściej stosowany przeze mnie sposób na tasowanie kart. Najpierw karty tasuję jak normalne karty do gry. Gdy czuję, że już dość, rozrzucam je na stole i ruchem kołowym mieszam je tak aby dodatkowo pomieszały się, oraz poodwracały się. Gdy czuję, że dość składam je w jeden plik i lewą ręką rozkłądam na 3 kupki i składam w odwrotnej kolejności. I talia jest gotowa do rozkładu. Kiedyś wypróbowałem tą metodę i jak na razie pasuje mi ona i spisuje się całkiem nieźle. Lecz to tylko przykład a nie jedyny wzór do naśladowania!
Jak wybrać kartę personifikującą Pytającego dowiesz się z [link widoczny dla zalogowanych] Można również poprosić Pytającego, aby z całej talii wybrał np. 3 karty (obrazkami do dołu) a z nich jedną, którą najbardziej "czuje". Da to od razu na wstępie pewne informacje o Pytającym.
Jakiego rozkładu używać?
W literaturze do tematu znaleźć można wiele różnych rozkładów: łatwiejszych i trudniejszych. Trzy z nich są opisane na stronie Agapi. Od którego zacząć - to trudne pytanie. Podstawowym i najpowszechniejszym rozkładem jest chyba Krzyż Celtycki i moim zdaniem jest on dobry na początek, jednak mając już jakąś wiedzę o kartach. (A dla bardzo poczatkujących (i nie tylko) polecam rozkład jednej lub 3 kart. Niby niewiele a jednak....) Jednak należy dobrze go opanować, bo pomimo swej "prostoty" może przekazać całe mnóstwo urzytecznych informacji. Ciekawą jego wersję (lekko rozbudowaną) z doskonałym opisem jak należy interpretować karty można znaleźć w książce "MAGIA, która pomaga żyć" Marion Weinstein. A ja tutaj dodatkowo przedstawię kilka mniej popularnych, lecz zapewne równie użytecznych rozkładów do zastosowania.
|
|