ellmaris
czarownica
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 465
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Gdynia
|
Wysłany: Nie 8:39, 05 Maj 2013 Temat postu: lebioda |
|
|
KOMOSA BIAŁA (Lebioda) - chwast, który ODCHUDZA I ODMŁADZA!
Można ja przyrządzać jak szpinak. Na Dole przepis na zupę.
Komosa biała to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny komosowatych występujący na całym świecie. W Polsce jest pospolitym chwastem upraw okopowych, występuje na obszarze całego kraju.
Właściwości (zastosowanie): komosa biała ma zastosowanie kulinarne, młode liście tej rośliny są jadalne i można nimi zastąpić SZPINAK. Z nasion komosy przyrządza się kasze i mąkę. Ziele rośliny można dodawać do zup. Jest ona również zdrowa. Jak donoszą naukowcy, lebioda zawiera witaminę C i prowitaminy A. Przy okazji ma też dużo białka (19%) oraz węglowodanów (aż 49%). Komosa biała cieszy się też uznaniem rolników, którzy chętnie w jej sąsiedztwie sadzą chociażby buraki, zapewniając bezpieczeństwo ich uprawy, bowiem lebioda to idealne miejsce do składania jaj przez mszyce. Z kolei między innymi technolodzy z francuskiego laboratorium Ella Bache postawili na ekstrakt z komosy wykorzystując go we współczesnej kosmetologii.
W lecznictwie komosa stosowana jest w przypadku nieprawidłowej przemiany materii, gdyż skutecznie reguluje procesy trawiennie. Wewnętrznie używana jest w leczeniu zapalenia oskrzeli i kaszlu. Zewnętrznie stosuje się ją na rany.
Nie należy jej stosować bez wiedzy i zgody lekarza, gdyż przyjmowana w dużych dawkach jest trująca i powoduje uczulenie słoneczne objawiające się obrzękami, poceniem się, biegunką i silnym podnieceniem.
Dawkowanie: w przypadku złej przemiany materii przygotowujemy napar z ziela komosy, jedną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem około 20 minut. Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy 2-3 razy na dzień po ½ szklanki.
Przepis na Zupę.
W przypadku tej rośliny jadalne są jedynie jej nasiona i młode liście, często traktowane na równi ze szpinakiem. Współczesna gastronomia znalazła wiele metod przyrządzenia tej rośliny. Możemy bowiem dodać ją do jajecznicy, czy przygotować z niej pożywny farsz do pierogów. My jednak zaproponujemy dziś lebiodową zupę.
Do jej przyrządzenia potrzebne będą następujące składniki:
- 3 jaja na twardo
- sok z cytryny
- 1 litr wywaru z warzyw (może być i bulion warzywny)
- 5 garści lebiody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżka chrzanu, najlepiej świeżego, zaraz po starciu
- 4 parówki – najlepiej drobiowe lub cielęce
- 100ml śmietany 12%
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa
- natka pietruszki, koperek i szczypior
Lebiodę myjemy, następnie kroimy i dusimy na oliwie. Dodajemy do tego pokrojone w talarki parówki i posiekaną zieleninę. Mieszamy i ponownie dusimy przez chwilę. W osobnym naczyniu mieszamy sok z cytryny z chrzanem, mąką i śmietaną. Następnie całość dodajemy do lebiody i parówek. Uprzednio przygotowany wywar lub bulion podgrzewamy i dodajemy do całości. Wszystko doprawiamy do smaku przyprawami i gotujemy na wolnym ogniu. Podajemy z jajkiem na twardo pokrojonym w ćwiartki, podobnie jak żurek
Ostatnio zmieniony przez ellmaris dnia Nie 8:43, 05 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
|
|